Biberiye

Biberiye kuşdili olarak da bilinmektedir. Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Türkiye'nin Güney Anadolu bölgesinde yabani olarka yetiştirilebildiği gibi bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilmektedir. Yaprak dökmeyen aromatik ve çalımsı bir bitkidir. İlkbahar ile yaz başı arasında soluk mavi ya da leylak renkli sivri çiçekler açmaktadır. Bu çiçekler kolonyanın bileşenlerinden biri olan bitki yağlarından birinin kaynağıdır. 

Biberiye çiçekleri tam olarak açılınca toplanır ve kurutulur. Her zaman yeşil olan yaprakları yılın her ayında toplanabilir. Yapraklar kaynatıldıktan sonra kurutulur. Biberiye çaylarda, sıvı ekstrelerde ve bitki yağı olarka kullanılmaktadır. 

Biberiye birçok aktif bileşen içermektedir. Bitkinin keskin bir kokuya sahip uçucu yağı sineyol ve kafuru da dahil, bir dizi aktif bileşene sahiptir. 

Biberiye genellikle parça alınarak yetiştirilir. Kök salınca, sıcak, korunaklı ve güneşli bir yere, özellikle suyu büzülmüş alkali kumlu tepkisiz bir toprağa dikilir. Rutubetli ve soğuk iklimlerde gelişmeyen biberiyenin soğuk havalardan korunması gerekmektedir. 

Hamileler ya da emziren anneler, çocuklar veya cildi duyarlı kişiler biberiye uçucu yağını kullanmamalıdır. 

Hamileyken ya da emzirirken normalde tüketildiğinden daha fazla biberiye tüketilmemelidir. 

Biberiye ve demir takviyelerini aynı anda kullanmaktan kaçınılmalıdır. 

 

Bu Bitkiyi İçeren Ürünlerimizi İnceleyin

×

Üye Ol

Bir Hesabınız Var Mı ? Giriş Yap

×

Giriş Yap

Henüz Bir Hesabın Yok Mu ? Üye Ol