Alıç

Avrupa'da çit yapımında yaygın olarak kullanılan çalılık bir bitki olan alıç,Batı ve Güney Anadolu ağırlıklı olmak üzere Türkiyede'de yetişmektedir. Orman ve yol kenarlarında rastlanan alıcın birçok türü vardır. Genelde 2- 4 metre olan yüksekliği bazı türlerinde 10 metreye varabilir.

Çiçekleri hemen kuruduğundan tomurcuk halindeyken veya ilkbaharda açmadan hemen önce toplanmalıdır. Yeni toplanmış çiçeklerin kokusunu kaybetmesine de izin verilmemelidir. Alıç kesilen parçalarından yeniden yetiştirilebilir. Dona dayanıklıdır ancak güneşi sever ve her çeşit toprakta yetişebilir. 

Alıç çiçeğinde tiramin gibi aminler vardır. Çiçekler ayrıca flavanoitler içermektedir. 

Alıcın şifalı bitki olarak kullanılması Ortaçağa kadar dayanmaktadır. Önceleri yalnızca meyvesi kullanılmaktaydı fakat günümüzde çiçeklerinin de yararlı özellikleri olduğu saptanmıştır. 

Alıç önleyici bir bitkisel ilaçtır. Ancak kalp hastaları alıcı hiçbir şekilde hekimlerine danışmadan kullanmamalıdır.Tansiyon sorunları olanlar alıcı kullanmadan önce bir hekime danışmalıdırlar. Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır. Fazla miktarlarda alındığında uygu yapabileceğinden vasıta kullanacak olanların tercih etmemesi gerekmektedir.

Bu Bitkiyi İçeren Ürünlerimizi İnceleyin

×

Üye Ol

Bir Hesabınız Var Mı ? Giriş Yap

×

Giriş Yap

Henüz Bir Hesabın Yok Mu ? Üye Ol