Adaçayı

Akdeniz Bölgesinin yerlisi olan adaçayı odunsu, kokulu bir çalıdır. Gri yeşil küçük yaprakları kalın ve tüylüdür. Çok daha büyük yaprakları olan miskadaçayı farklı görünmekle birlikte adaçayı ile benzer özelliklere sahiptir. Türkiye'de doğal şartlarda yetişen 60'ı aşkın adaçayından biridir.Bitkinin uçucu yağı parfüm üretiminde ve aromaterapide kullanılmaktadır. 

Adaçayı aşı ya da tohum yöntemi ile kolaylıkla yetiştirilebilen bir bitkidir. Su tutmayan bol güneşli yerde dikilmelidir.

Adaçayının yaprakları yazın, çiçeklerin açmasından hemen önce ya da sonbaharda toplanır. Yapraklar gün ışığından uzak bir yerde, üzerleri örtülerek kurutulur. Aromatil bir yağ bırakmaktadır. 

Adaçayı antioksidan flavanoitler, kahve ve biberiye asidi gibi fenoller, antimikrobik ve antienflamatuar özelliklere sahip tanenler içermektedir. Adaçayı uçucu yağının başlıca bileşenleri ise tujon adlı bir madde ve terpenler, sineoller  ve kafurudur. 

Adaçayı yapraklarını uzun süre kullanılması zararlı olacaktır. Bitkinin uçucu yağı ağızdan kullanılmamalıdır. 

Çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için kullanımı sakıncalıdır. 

Adaçayı hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) tedavisini ve antikonvülsan (çırpınmaya karşı) tedavileri ters etkileyebilir. Bu sebeple kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

 

Bu Bitkiyi İçeren Ürünlerimizi İnceleyin

×

Üye Ol

Bir Hesabınız Var Mı ? Giriş Yap

×

Giriş Yap

Henüz Bir Hesabın Yok Mu ? Üye Ol